LASER Q SWITCH

Zabieg ten skierowany jest do osób, które pragną pożegnać się ze swoim tatuażem na ciele lub makijażem permanentnym. Usunięcie tatuażu wymaga przeprowadzenia od kilku do kilkunastu zabiegów (średnio 6 – 10 zabiegów). Jest to zależne od rodzaju tatuażu, głębokości, na której znajduje się barwnik, koloru i indywidualnej reakcji każdego organizmu na działanie lasera. Zwykle łatwiej jest usunąć tatuaż profesjonalny, gdyż barwnik znajduje się na tej samej głębokości.

Zabiegi wykonuje się w odstępach około sześciotygodniowych, jest to czas potrzebny aby skóra wróciła do całkowicie normalnego wyglądu i przyjmowała pigment w sposób taki sam jak miejsce gdzie nigdy nie było tatuażu. Skrajne przypadki takie jak usuwanie tatuażu czerwonego, gdzie proces gojenia jest nieco dłuższy i mniej przyjemny mogą wydłużyć ten czas do 8-10 tygodni.

Barwnik stosowany do wykonania tatuażu może być mieszaniną różnych pigmentów, które inaczej absorbują energię, a więc w odmienny sposób ulegają rozjaśnieniu. W trakcie zabiegu usuwania tatuażu barwnik może zmieniać swój kolor na skutek właśnie tego zjawiska. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce przy usuwaniu pigmentu ciemnozielonego – mieszaniny koloru zielonego i czarnego. Czarny barwnik dużo lepiej reaguje na światło laserowe w porównaniu do zielonego, dlatego po zrobieniu serii zabiegów w skórze może pozostać jasnozielony pigment. W trakcie usuwania makijażu permanentnego w kolorze brązowym, rudym czy czerwonym może dojść do natychmiastowego ściemnienia barwnika. Dzieje się tak ponieważ związki żelaza obecne w tuszu pod wpływem promieniowania laserowego zmieniają kolor na czarny. Barwniki zawierające związki tytanu także mogą ulegać ściemnieniu przez co stają się trudne do usunięcia.

Ta najnowsza metoda pozwala na usunięcie tatuażu bez większych skutków ubocznych takich jak blizny czy długotrwałe uszkodzenia skóry. W większości przypadków kończy się na delikatnym zaczerwienieniu i minimalnej opuchliźnie, która schodzi w przeciągu kilku dni. Zabiegi są mało bolesne i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, ból jaki odczuwamy podczas zabiegu zazwyczaj jest mniejszy niż przy tatuowaniu.

Po pierwszym zabiegu wykonanym u danej osoby zwykle widoczny jest efekt zbielenia powierzchni tatuażu, gdyż powstają pęcherzyki kawitacyjne, które w różny sposób odbijają światło. Taki efekt utrzymuje się około 15 – 30 minut, następnie skóra przybiera naturalną barwę, a tatuaż jest rozjaśniony. Bezpośrednio po zabiegu widoczny jest obrzęk i zaczerwienienie skóry, klienci odczuwają ciepło. Przez kilka dni po zabiegu na skórze mogą utrzymywać się małe strupki. W nielicznych przypadkach pojawiają się odbarwienia, przebarwienia, zmiany faktury tkanki. Ryzyko powstania blizn jest możliwe na skutek nieprawidłowej reakcji skóry na promieniowanie laserowe lub w sytuacji nieprawidłowego doboru parametrów.

Przeciwwskazania do zabiegu:

  • skłonność do powstawania blizn (ryzyko powstania blizny)
  • choroby tkanki łącznej, nowotworowe
  • przerwana ciągłość skóry i zmiany chorobowe w polu zabiegowym
  • stosowanie retinoidów (konieczna 3 miesięczna przerwa)
  • przyjmowanie leków światłouczulających i przeciwkrzepliwych
  • skóra opalona
  • cukrzyca
  • ciąża

Pielęgnacja po zabiegu:

  • należy stosować krem z antybiotykiem
  • nie wolno zrywać strupów powstałych po zabiegu (będzie to skutkować bliznami)
  • przez 6 tygodni nie wolno opalać miejsca, które było potraktowane laserem (należy stosować krem w wysokim filtrem)
  • do momentu zagojenia należy unikać siłowni, sauny i basenu

Filed under: Uncategorized